Co dobrego mamy ze śledzi?

Co dobrego mamy ze śledzi?

Potrawy ze śledziami nie smakują wszystkim. Ze śledziami jest tak, że albo ktoś przepada za ich smakiem, albo zapach i smak go odrzucają i raczej po śledzie nie sięga. A przecież śledzie są bardzo ważnymi rybami i mają duże znaczenie dla rybołówstwa i mocno zaakcentowane są w kuchni, także polskiej. Ciekawostką jest to, że jeśli chodzi o ilość połowów na świecie, to ryby z gatunku śledziowatych są tam w czołówce. W Morzu Bałtyckim także występują śledzie więc pewnie dlatego tak często gościły one na naszych stołach.

Kiedy przygotowujemy potrawy ze śledziami, niezbyt często kupujemy surowe śledzie. Zazwyczaj są one już w jakiś sposób przetworzone. Kupujemy śledzie w zalewie, rolmopsy, śledzie marynowane. Sprawia to, że przygotowanie z nich czegoś dalej jest bardzo proste. Śledzi nie smażymy, więc nie musimy za bardzo się przejmować.

Wychodzi na to, że potrawy ze śledziami nie są zbyt skomplikowane i to także świadczy zapewne o ich popularności. Potrawy ze śledziami towarzyszą nam podczas ważnych wydarzeń związanych z naszą polską, chrześcijańską kulturą. Jest to przede wszystkim Wigilia, podczas której śledzie są spożywane i są ważnym elementem wieczerzy, ale także ostatni dzień karnawału zwany też Ostatkami, Podkoziołkiem w Wielkopolsce czy Śledzikiem właśnie. Widać więc, że śledź ma nie tylko znaczenie ekonomiczne, kulinarne, ale i kulturowe. Dlatego warto mu się bliżej przyjrzeć i przewertować książki kucharskie.

Kto wie, może znajdziemy tam jakieś nieznane dotychczas, smaczne potrawy ze śledziami.